انتخاباتانتشاراتشفافیت مجلس

شفافیت انتخابات مجلس شورای اسلامی

شفافیت انتخاباتی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های شفافیت پارلمانی محسوب می‌شود که شاخص‌های مختلفی را در بخش‌های سه‌گانه نامزد‌های انتخاباتی، هزینه‌های انتخاباتی و فرآیند‌های انتخاباتی دارا می‌باشد. شفافیت در بخش‌های مذکور از عوامل بسیار مهم در شکل‌گیری یک انتخابات سالم و انتخاب افراد اصلح برای نشستن بر صندلی‌های مجلس است، چرا که شفافیت در شاخص‌های مربوط به بخش نامزد‌های انتخاباتی زمینه‌ی لازم برای شناخت درست افراد توسط مردم را فراهم می‌آورد و شفافیت در بخش هزینه‌های انتخاباتی و نحوه‌ی تامین و مصرف این هزینه‌ها از شکل‌گیری فضای ناسالم انتخاباتی و کج‌رفتاری‌هایی همچون خرید رای و … جلوگیری به عمل می‌آورد. شفافیت در بخش فرآیند‌های انتخاباتی هم منجر به سلامت بیشتر انتخابات و افزایش اعتماد مردم به این فرآیند می‌شود که باتوجه به مطالعات موجود در حوزه‌ی سرمایه‌ی اجتماعی مجلس شورای اسلامی در کشور، ضروری به نظر می‌آید.
در حال حاضر بسیاری از مولفه‌ها و شاخص‌های مذکور در حوزه‌ی شفافیت انتخابات در بسیاری از کشور‌های دنیا عملیاتی شده‌است و آثار مثبت آن تجربه شده و قابل ارزیابی است. متاسفانه در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران در حال حاضر به موضوع شفافیت انتخاباتی توجهی نشده‌است، در حالی که این مهم می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در زمینه‌ی انتخابات در کشور را مرتفع کند و تاثیر به‌سزایی در شکل‌گیری مجلسی مطلوب‌تر و کارآمد‌تر بگذارد.
بنابراین با توجه به لزوم تلاش در ایجاد و تقویت حکمرانی مطلوب و گسترش شفافیت به عنوان یکی از اصول مترقی این نوع نظام حکمرانی، شایسته است نمایندگان محترم و داوطلبان نمایندگی اطلاعات مربوط به سوابق کاری و محل‌های تأمین هزینه‌کرد مالی خود در عرصه انتخابات و سقف هزینه‌های انتخاباتی و دیگر شاخص‌های شفافیت را از پیش معین نموده و در معرض آگاهی عموم افراد جامعه قرار دهند و برای ارائه این اطلاعات وهم‌چنین شفافیت فرآیندهای انتخاباتی تمهیداتی در قانون انتخابات در نظر بگیرند. این اقدام به طور قطع در انتخاب آگاهانه مردم و شناخت بهتر داوطلبان و گزینش نمایندگانی متعهد‌تر و متخصص‌تر مؤثر خواهد افتاد و شکل‌گیری مجلسی با شاخصه‌ها و معیارهای در تراز انقلاب اسلامی را آسان‌تر خواهد کرد.

برای دانلود کتاب شفافیت انتخابات مجلس شورای اسلامی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا