اروپاانگلستانپرونده هاجغرافیاساختاریسازمان ناظر بر پارلمانشفافیت مجلسموضوعینظارتنمایندگان

TheyWorkForYou در بریتانیا: سامانه‎‌‎ای برای حق شهروندی

 

مطابق با یک نظرسنجی در بریتانیا، ۷۸ درصد از جمعیت این کشور، حتی نام نماینده خود در مجلس را نیز نمی‌دانند چه برسد به پیگیری فعالیت‌ها و اقدامات آن. به همین دلیل بنیاد mySociety تصمیم گرفت تا توجه مردم به اتفاقاتی که در مجلس این کشور می‌افتد را جلب کند. از همین رو، سامانه‌ای را با عنوان  TheyWorkForYou  که یک سامانه‌ نظارت بر پارلمان است ایجاد کرد. این سامانه به شهروندان بریتانیا کمک می‌کند تا بدانند نماینده‌ی انتخابی‌شان در مجلس چه می‌کند، به چه لوایح و طرح‌هایی رأی می‌دهد. در واقع با این سامانه، می‌توان به طور کلی از آنچه که در مجلس می‌گذرد با خبر شد. در سال ۲۰۰۸، روزنامه دیلی تلگراف، این سایت را در رتبه ۴۱‌ام از بین ۱۰۱ سایت پرکاربرد قرار داد.

یکی از مزیت‌های اصلی این سامانه، منبع باز (Open Source) بودن آن است. در واقع بیشتر محصولات mySociety به صورت منبع باز منتشر شده و این امکان را می‌دهد تا فعالان سایر کشورها نیز از آن استفاده کنند. به عنوان مثال، کشورهایی مانند نیوزلند، استرالیا، ایرلند و … از این سامانه برای ایجاد سازمان نظارت بر پارلمان خود استفاده کرده‌اند. البته برخی کشورها نیز در استفاده از این سامانه به مشکل خورده و گفته‌اند که کدهای آن پیچیده و مختص پارلمان بریتانیا است. از این رو،‌ mySociety به عنوان توسعه دهنده این سامانه، پلتفرم عمومی‌تری را در این زمینه با عنوان Pombola منتشر کرده که توسط کشورهای مختلفی استفاده شده است.

این سامانه چه خدماتی ارائه می‌کند؟

  • لیست نمایندگان همه دوره‌های مجلس‌های عوام و خواص بریتانیا با فرمت CSV به همراه وابستگی حزبی‌ آن‌ها (از انتخابات سال ۱۹۱۸)
  • ارائه پروفایل هر نماینده به همراه اطلاعاتی مانند: آراء، حضور و غیاب، نطق‌ها و …
  • ارائه پایگاه داده مشروح مذاکرات مجلس‌های عوام و خواص
  • ارائه سوالات و پاسخ‌های مجلسین از نخست‌وزیر و وزرا
  • مشروح مذاکرات کمیسیون‌ها و کمیته‌های بررسی لوایح
  • امکان رهگیری همه‌ی نظرات روی طرح‌ها و لوایح و اطلاع از آخرین نظرات و وضعیت طرح‌ها و لوایح

 

پروفایل نماینده مجلس بریتانیا (نماینده‌های گذشته و حاضر)

جالب است بدانید علت نامگذاری این وب‌سایت با عنوان TheyWorkForYou نیز مردم‌سالاری و وظیفه مسئولین در ارائه خدمت به مردم است. در واقع این حق شهروندان است تا بدانند نماینده‌شان در مجلس چه می‌کند و اگر به عقیده‌ی آن‌ها کار موثری انجام نمی‌دهد، این سامانه، راه ارتباط مردم با نماینده را تسهیل می‌کند. همچنین مطابق با گزارش‌ها، بسیاری از کارمندان مجلس‌ها و حتی خود نمایندگان مجلس‌ها، از این سامانه برای اطلاع از آخرین وضعیت طرح‌ها و صحبت‌های رسمی خودشان استفاده می‌کنند. این سایت از جهات مختلفی بهتر از سایت رسمی مجلس بریتانیاست؛ مانند جامعیت بیشتر (داده‌های مجلس‌های سایر کشورهای تابعه مانند اسکاتلند و … را نیز دارد)، ارائه استاندارد و جذاب داده‌های مشروح مذاکرات مجلس و کمیسیون‌های مربوطه به تفکیک نمایندگان، وجود داده‌های تاریخی از سال ۱۹۱۸ میلادی و … .

۲۰۰۶

شروع به کار رسمی

۱۵۰ هزار

بازدید ماهانه از وب‌سایت

۱۹۱۸ به بعد

ارائه پایگاه داده‌های نمایندگان

۴۱ام

رتبه بین ۱۰۱ سایت پرکاربرد در سال ۲۰۰۸

 

 نمونه‌ای از شفافیت آراء در مجلس عوام انگلیس

در این وب‌سایت، می‌توان آراء مثبت، منفی و ممتنع و همچنین غائبین جلسه رای‌گیری، نسبت به یک طرح را به تفکیک اسامی و وابستگی حزبی آن‌ها مشاهده کرد. همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید برخی از اعضای حزب محافظه‌کار به طرح مربوطه (که در مورد خروج بریتانیا از اروپاست) رای مثبت داده اما هیچ‌کدام از نمایندگان حزب کارگر به این طرح، رای منفی نداده‌اند!

یکی از بخش‌های جالب این سایت، داده‌های مربوط به افشای منافع هر نماینده است. در مجلس بریتانیا هر نماینده می‌بایست تمامی فعالیت‌هایی که ممکن است او را در موقعیت تعارض منافع قرار دهد را اعلام و افشا کند. این فعالیت‌ها اعم از دریافت کمک مالی و هدیه از نهاد،‌ کمپین، شرکت و …، حضور در جلسات و رویدادها و … است (مطابق چارچوب تعیین شده در قانون). در صورتی که نماینده منفعتی را کسب کرده اما آن را افشا نکند با مجازات‌های سنگینی مانند محرومیت طولانی مدت از فعالیت سیاسی و … مواجه می‌شود.

به عنوان مثال جرمی کروبین (Jeremy Corbyn)،‌ نماینده حزب کارگر در مجلس عوام انگلیس،‌ حضور خود در شبکه PressTV که به ایران وابسته است را در سال ۲۰۰۹ و با دریافت حق‌الزحمه‌ای نزدیک به ۵۰۰۰ پوند انگلیس افشا کرده است.

مکانیزم شفافیت در اعلام و افشای منافع، به نظارت مردمی و همگانی در این رابطه کمک کرده و باعث می‌شود تا هزینه و ریسک سوء استفاده احتمالی و عدم افشاء به شدت افزایش یابد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا