آلبانیاروپااسلونیبوسنی و هرزگوینپارلمان بازصربستانکرواسیمقدونیه

بررسی شاخص‌های پارلمان باز در صربستان و کشورهای حوزه شرق اروپا

این سند گزارشی است از میزان تطابق پارلمان‌های کشورهای صربستان، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، آلبانی، اسلونی و مونتنگرو، با شاخص های بیانیه پارلمان باز. بر اساس این سند، پارلمان باید جامع، پاسخگو و علاقه‌مند به پاسخ دادن به شهروندان باشد. باز بودن پارلمان موجب می‌شود که شهروندان در فرآیند قانون گذاری شرکت کنند و اجازه می‌دهد تا از نمایندگان خود در پارلمان پاسخ بطلبند تا مطمئن شوند که منافع آنان در پارلمان مد نظر قرار می‌گیرد. “شفافیت”، “نظارت”،  “پاسخگویی” و “جلوگیری از فساد” در خانه ملت، از اهداف اصلی این سند است.

این شاخصها در سه بخش کلی مشخص شده‌اند:

ترویج فرهنگ باز بودن، اطمینان‌سازی از شفافیت اطلاعات درباره نحوه عملکرد پارلمان و ساده‌سازی نحوه دسترسی به اطلاعات عملکردی پارلمان.

میزان انتشار فعالیتهای پارلمان، فرآیندهای تقنینی در پارلمان، انتشار فعالیت‌های صورت گرفته در صحن علنی و کمیسیون‌ها، فعالیت‌های نمایندگان و کارکنان پارلمان، میزان دسترسی به اطلاعات در پارلمان بوسیله فراهم‌سازی حضور رسانه‌ها و گروه‌های نظارتی در پارلمان و همچنین میزان حضور شهروندان در صحن علنی و حتی برخی از کمیته‌های پارلمان، میزان اطلاعات انتشار یافته از پارلمان در وب و میزان تحلیل‌های صورت گرفته نظیر بصری‌سازی آمارهای مربوط به پارلمان، همگی از شاخصهایی است که در این سند به‌طور تطبیقی برای این هشت کشور صورت گرفته است.

در مجموع ۵۸ شاخص ارزیابی در پارلمان این هشت کشور بررسی شده، برای مثال کشور مونتنگرو با داشتن ۴۴ شاخص از ۵۸ شاخص بهترین وضعیت را به نسبت باقی هفت کشور دارد:

سپس میزان تطابق پارلمان‌های این کشورها را بر اساس هر مجموعه از شاخص‌های ذکر شده، مشخص شده است:

نهایتا پیشنهادهایی برای ایجاد پارلمان بازتر و شفاف‌تر مبتنی بر اقتضائات صربستان و دیگر کشورهای مطرح شده ارائه شده است.

برای دریافت سند، اینجا کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا