سازمان ناظر بر پارلمانیونان

سایت Vouliwatch یونان: رابط مردم و نمایندگان

در کشورهای مختلف، پایگاه‌های اینترنتی متنوعی جهت بهبود ارتباط بین مردم و مسئولین تلاش می‌کنند. یکی از اصلی‌ترین بخش‌های ارتباط مردم و مسئولین، ارتباط با نمایندگان مجالس مختلف است که باید بیشترین ارتباط را با مردم داشته باشند. می‌توان نمایندگان مجلس را واسطی بین توده مردم و مسئولین سطح بالای هر کشور یا دستگاه حاکمیتی دیگری دانست.  در این نوشته به بررسی سایت Vouliwatch.gr از یونان می‌پردازیم که مثال خوبی برای بهبود ارتباط مردم و نمایندگان مجلس است.

Vouliwatch  یک وب‌سایت یونانی است که درصدد بهبود ارتباط نمایندگان مجلس ملی یونان و نمایندگان یونان در پارلمان اروپا با مردم این کشور است. این سایت قصد دارد ارزیابی مردم از فعالیت نمایندگان و میزان مسئولیت‌پذیری سیاستمداران را تقویت نماید.

این سایت مستقل با هدف تشویق به گفت‌وگوهای عمومی، دانش و آگاهی، مشارکت سیاسی و مسئولیت‌پذیری میان شهروندان و سیاستمداران در سال ۲۰۱۴ شروع به کار کرد. در واقع این پروژه به دنبال افزایش مشارکت سیاسی شهروندان یونانی و همچنین گسترش شفافیت و پاسخگویی میان سیاستمداران یونانی است. Vouliwatch  در این راستا با بدنه‌ی عمومی جامعه و سیاستمداران همکاری می‌کند تا به گفتگویی مفید و مفاهمه‌ای دوجانبه دست یابد.

راه‌حل‌های چهارگانه Vouliwatch برای شهروندان

راه حل های چهارگانه ای که Vouliwatch  به شهروندان پیشنهاد می‌دهد به شرح زیر است:

 پرسش از نمایندگان

در سامانه‌ای که ایجاد شده است شهروندان به راحتی می‌توانند پرسش‌های خود را از نمایندگان مجلس ملی و اتحادیه اروپا مطرح کنند و پاسخ‌های آنان را دریافت نمایند. برای جلوگیری از سوءاستفاده از سایت، تمام پرسش‌ها و پاسخ‌ها به همراه کدهایی منتشر می‌شوند که با اصول دولت باز سازگار هستند.

Votewatch نرم‌افزاری است که اجازه می‌دهد تا شهروندان برای پیگیری فعالیت‌های پارلمانی و رفتار انتخاباتی هر نماینده اقدام نمایند. این نرم افزار اطلاعاتی جامع و مختصر از قوانینی که در پارلمان بحث می‌شود در قالب اینفوگرافیک ارائه می‌کند.

 مطرح کردن ایده‌ها، تجارب و پیشنهادات

شهروندان می‌توانند ایده‌ها، تجارب و پیشنهادات خود را در سطح منطقه‌ای و ملی به اشتراک بگذارند؛ کاربران این مطالب را بررسی کرده و رتبه‌بندی می‌کنند. در هر ماه تمام مطالب دریافت شده، خلاصه می‌شود و طی گزارشی برای همه‌ی نمایندگان ارسال می‌گردد تا آن‌ها درباره‌ی مطالب تأمل و اقدام نمایند. سپس نتایج این فرآیند در سایت به صورت عمومی منتشر خواهد شد.

مسئله‌ی ماه

 در هر ماه گروهی از کارشناسان سایت، یک مسئله‌ی پراهمیت سیاسی را انتخاب می‌کنند. این مسائل به صورت آنلاین و آفلاین بحث و بررسی می‌شوند و نتایج بحث‌های مجازی آن به بحث‌های حضوری و سازمان‌های مسئله محور سیاسی کشیده می‌شود.

رصدخانه

 وبلاگی است که اطلاعات دسته اول از تحولات قوانین و مسائل مرتبط و همچنین اتفاقات جاری مجلس در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. این وبلاگ توسط یکی از کارمندان مجلس که تجربه ای هم در روزنامه نگاری داشته باشد، مدیریت می‌شود.

وضعیت سایت

سایت Vouliwatch در سه ماه آغازین کار خود که پیش نمایش آن بود، حمایت گسترده‌ای از سوی مردم و رسانه‌ها را به سوی خود جلب کرد. در هر ماه حدود ۱۶۰ سوال از نمایندگان مجلس توسط کاربران انجام می شد و تعداد اعضای سایت به طور پیوسته در حال افزایش بود. هم اکنون حدود ۱۵۰۰ کاربر و ۱۳۰۰ ایده و سوال در سایت ثبت شده است و ماهانه ۳۰ هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.

در بخش مسئله‌ی ماه، برای مثال موضوع دموکراسی و اتحادیه اروپا مطرح شد که با دعوت از ۶ نماینده از احزاب مختلف، بحث‌های بسیار مفید و جذابی شکل گرفت.

این سایت برای همکاری بهتر و تاثیرگذارتر با نمایندگان مجلس، از آن‌ها جهت شرکت در جلسه‌ای مشترک با مسئولین سایت دعوت بعمل آورد. از میان ۳۰۰ نماینده مجلس یونان، ۵۰ نفر از فعالیت‌های آنان حمایت کردند که رقم قابل توجهی است. برای تشویق بیشتر نمایندگان به همکاری، یک شمارشگر در صفحه‌ی شخصی آن‌ها در سایت ایجاد شده است که میزان سوالات مردم و پاسخ‌های آن‌ها را نشان می‌دهد. ایده دیگر این است که در صفحه‌ی اصلی سایت پنج نماینده برتر که بیش از دیگران به سوالات شهروندان پاسخ می‌دهند تعبیه شده است.

جمع بندی:

به حتم وجود چنین سایتی که رابطی میان شهروندان و نمایندگان مجلس است، در بالا بردن مشارکت عمومی و نظارت هوشمند شهروندان نقش مهمی دارد و نمایندگان را نیز مجبور می‌سازد که پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشند. این سامانه فضایی است تا شهروندان بتوانند سوالات و ابهامات خود را مطرح سازند و فرصتی است برای سیاستمداران تا بتوانند از مسائل و دغدغه‌های اصلی شهروندان آگاهی کسب کنند.

متن این نوشته را از پیوند زیر دریافت کنید:

دریافت
حجم: ۵۶۶ کیلوبایت

این گزارش توسط آقای امیرحسین رشیدی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق(ع)، از حامیان اندیشکده شفافیت برای ایران، به فارسی ترجمه شده است.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا