سازمان ناظر بر پارلمانسایر شاخص های شفافیت مجلسشفافیت آراکانادا

اطلاعات نمایندگان پارلمان کانادا

نمایندگان مجالس کشورهای مختلف وظایف مهمی از جمله قانون‌گذاری را بر عهده دارند. قوانینی که مستقیما بر روی زندگی عموم مردم تاثیر گذار است. بنابراین اطلاع از چگونگی رفتار و تصمیمات و نظرات آن‌ها حق مردم هر کشوری است. بر همین اساس کشورهای مختلف دنیا تجربیات خوبی در این زمینه دارند ، که در این مطلب به تجربه کشور کانادا در شفافیت پارلمان پرداخته‌ایم.

سایت openparliment.ca یک پایگاه اینترنتی غیر دولتی در کشور کانادا است که تمام اطلاعات مربوط به رای‌گیری‌ها، مناظرات و سخنرانی‌های نمایندگان مجلس این کشور را بصورت بسیار ساده‌ای ارائه می‌کند. در واقع این سایت ماموریت خود را ایجاد دسترسی آسان به آراء و طرح‌های مطرح شده در پارلمان تعریف کرده است.

در بخشی از این سایت می‌توان نام و مشخصات تمام اعضای پارلمان بر اساس حوزه انتخابیه، تمام سخنرانی‌های آنها در صحن علنی و کمیسیون، رای‌های داده شده، طرح‌های مطرح شده از سوی آن‌ها و حتی پست‌های توئیتر نمایندگان را نیز مشاهده کرد.

در بخش دیگری از این وبسایت نتایج تمام رای‌گیری‌ها و طرح‌های در دست بررسی، لایحه‌های تقدیمی از سوی دولت و مشروح تمام جلسات از سال ۱۹۹۴ تا کنون قابل مشاهده است. بخش‌های دیگر این وبسایت به مشروح تمام مباحث مطرح شده در پارلمان به تفکیک هر جلسه، دستور کار کمیسیون‌ها و مدعوین و صحبت‌های آن‌ها می‌پردازد. از دیگر نکات جالب در این سایت ابرکلمات مورد استفاده توسط نماینده است.شکل زیر است که اهم موضوعات مورد توجه هر یک از نمایندگان پارلمان را مورد اشاره قرار می‌دهد.

کاربران می توانند با کلیک بر روی هر یک از این کلمات، نموداری از تعداد دفعات و محل استعمال آن کلمه را طی سال‌های مختلف، در سخنرانی‌های نماینده مورد نظر بیابند. برای مثال با کلیک بر روی کلمه medicine hat نمودار زیر نمایش داده می‌شود.

برای مشاهده این سایت به لینک زیر مراجعه کنید:

openparliament.ca

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا